Titulek stránky

Cirkusový slon v Mexiku uhynul steskem
  Ochránci zvířat v Mexiku psychicky utýrali afrického slona Mary, kterého jeho ošetřovatel Juan Carlos Bresciani byl donucen z cirkusu přemístit do zoologické zahrady, kvůli zákazu zvířecích cirkusů v Mexiku, který oficiálně vstoupí v platnost od 8. července. Po násilném odloučení fyzicky i psychicky zdatného slona Maryho od cirkusového ošetřovatele a trenéra Juana, Mary upadl do těžkých depresí, přestal přijímat potravu a v zoo zemřel steskem.
 
 
Circo Medrano Casartelli - Program 2015
• Drezúra koní v cikánském stylu - Braian Casartelli
Vzdušná akrobacie na visuté hrazdě - Stefany Hones
• Iluze rychle měnících se kostýmů - Denise & Jordi
• Vzdušná akrobacie s baletem na šálách - Burlesque
• Komická akrobacie na hrazdě - Roni & Stiv Bello
• Vysoká škola jezdecká na koních - Family Casartelli
• Vzdušná akrobacie v kruhu - Olesia Shulga
• Motorkáři v ocelové kouli Globus Smrti - Crazy Riders

• Drezúra afrického a indických slonů - Braian Casartelli
• Ikarské hry, nožní žonglér antipod - Roni & Stiv Bello
Pas de deux, akrobacie na koních - Braian & Ingrid Casartelli
• Břichomluvec s loutkou opičáka - Kevin Huesca
• Smíšená drezúra afrických žiraf, lam, velbloudů,
dromedárů yaků, watusi a pštrosů - Braian Casartelli
• Trojice cirkusových klaunů - Stiv Bello, Otto a Rossi

 
 
Maďarský národní cirkus Budapest v Levici
 
Levice od 1.4. do 5.4. 2015, u čerpací stanice Agip
středa-čtvrtek od 17:00 Hod., sobota od 15:00 a 18:00 Hod., neděle od 15:00 Hod.


sibiřští tygři, africké lvice, mongolští velbloudi, Holandské koně, lamy,
Americké kolo smrti ve výšce 12-ti metrů miniponíci, zebra, buvoli, yaci, pštrosi,
Americké kolo smrti ve výšce 12-ti metrů
 

Aktuální fotografie maďarského národního cirkusu Budapest z Prievidze

Maštal s transportem maďarského národního cirkusu Budapest v měřítku 1:50

 

 
Fővárosi Nagycirkusz vyrazil na turné
  Zatímco se ve stejnojmenné cirkusové budově v Budapešti se připravuje nový program Circussimo pod vedením Józsefa Richtera staršího, na druhé letní turné vyrazil Flórián Richter, který navštíví pouze devět měst po celém Maďarsku. Hlavní atrakcí programu je Redi Montico s bengálskými tygry, rumunští akrobaté na odrazovém můstku Alexander a pod vedením rodiny Flóriána Richtera velký výcvik ušlechtilých koní a indická slonice Szandra. 
 
Zničený cirkusový majetek za tisíce eur
  Velký španělský cirkus Gran Wonderland v jihovýchodním městě Albacete sklidil u místních velkolepý úspěch s řadou vyprodaných představení, to se ovšem nelíbilo místním samozvaným ochráncům zvířat, kteří zničili stovky reklamních poutačů a přesprejovali desítky nákladních transportů. Tento vandalismus byl vyčíslen na patnáct tisíc eur. V přepočtu více než čtyři sta tisíc korun. Opětovné ničení cirkusového majetku začala řešit i kriminálka.  
Photo: Circus Photo Magazine
 
Cirkus Prince očekává nové zvířecí přírůstky
  Zvěřinec cirkusu Prince rodiny Lagronových se brzy rozroste, v očekávání jsou dvě strakaté oslice a dokonce i zebra stepní. V rozhovoru pro Deník.cz to prozradila principálka Soňa Lagronová. Březost zvířat v evropských cirkusech je bezpochyby důkazem kvalitní péče a vhodných podmínek pro chov. Cirkus Prince jako první soukromý podnik v České republice již před šesti lety úspěšně odchoval dvě mláďata zebry stepní, Rockyho a Zairu.
 
Extrémismus narůstá zejména v Itálii
  Od začátku roku extrémistické skupiny ochránců zvířat zničily majetek desítkám italských cirkusů, škody se odhadují na tisíce eur. Hlavním cílem jsou reklamní poutače, ale ochránci se nezastaví ani před fyzickým násilím. Brutální útok na zaměstnance cirkusu di Viviana Orfei Millenium, který rozdával pouze pozvánky na představení musela řešit policie v Sassuolo, kde ochránce zvířat surově zmlátil muže do bezvědomí. Těsně po Vánocích v Maceratě ochránci zapříčinili smrt hrocha Aishi z cirkusu Miranda Orfei, kterého vypustili do centra města. V Německu ochránci opět zničili plakáty s motivem kašpárka se zvířaty, který zval na varietní představení ve kterém vystupovaly pouze dřevěné zvířátka, jednalo se totiž o loutkové divadlo. První českou obětí je cirkus Aleš v Senici, kde nejmenovaní samozvaní ochránci zvířat na sociální síti sami přiznali strhávání reklamních poutačů.
 
Ochránci zapříčinili smrt čtyř tisíců zvířat
  Oficiálně potvrzeno! S přijetím zákonu o ochraně zvířat, který zakazuje zvířecí cirkusy, bude více než čtyři tisíce zdravých zvířat v Mexiku utraceno kvůli nedostatku prostoru pro jejich pokojné dožití. Zprávu potvrdil Albert Hernández. Usmrceny budou zebry, medvědi, žirafy, velbloudi, dromedáři, ohrožení Bengálští a sibiřští tygři, sloni a mnoho dalších. Strana zelených Mexika prosadila zákaz zvířat v cirkusech, ale o zvířata se vůbec nezajímá. Zoologické zahrady nepojmou celkovou kapacitu 14-ti tisíc zvířat. Ochránci zvířat sice slibovali, že se postarají o nové prostory pro poklidný život zvířat, ovšem nic proto neudělali. Zoologické zahrady jsou přeplněny, zvířata do volné přírody nemůžou být vypuštěná, ale nemůžou být ani v cirkusech, proto budou usmrceny. Nově narozená cirkusová mláďata jsou považována za týrání zvířat, ale býčí a kohoutí zápasy zůstávají v Mexiku nadále legální.
 
Zemřel zakladatel východoněmeckého cirkusu
  Rudolf Probst po skončení druhé světové války v roce 1945 založil stejno jmenný Zirkus Probst, naneštěstí ve východní části země v takzvané NDR, kde jej režim tvrdě pronásledoval. Stejně jako v Československu, ani jeho soukromý podnik nebyl ušetřen, po dvou násilných znárodnění byl v roce 1972 na dva roky uvězněn, po propuštění utekl do Polska, kde tradici soukromého cirkusu opět obnovil. Rudolf Probst zemřel v úctyhodném věku devadesáti dvou let, v Staßfurt u Leipzigu se sním rozloučilo přes 300 lidí.
 
Osud cirkusových zvířat v Mexiku je nejistý
  Mexická vláda přijala zákon zakazující zvířata v cirkusech, Strana zelených Mexika slíbila, že se o odebraná zvířata postará, ovšem to se do dneška nestalo a většina zvířat jsou stále na cirkusových statcích. Až nyní se zjišťuje nedostatek financí a prostoru pro více než 14 tisíc zvířat. Pro zoologické zahrady bude vypsán seznam zvířat, které si mohou vybrat, ovšem pro více než 4000 zvířat je osud stále nejasný, pokud se nepodaří najít vhodné umístěni, budou pravděpodobně utraceny. Od přijetí zákona zkrachovalo 70 z 500 cirkusů. Asociace mexických cirkusů a varieté, ale i někteří politici odsuzují tento zákon, podle nich je nesmysl odsuzovat všechny cirkusy na základě jedinců. Dále se jim nelíbí postup vlády, která diskriminuje cirkusy, ale kohoutí a býčí zápasy zůstávají nadále legální. Na závěr odsoudili i to, že se nikdo neobtěžoval cirkusy navštívit a osobně zvířata zkontrolovat.
 

Aktuální fotografie Berousek Originál Cirkus Sultán z Nového Mesta nad Váhom

Fotografie z letošní březnové výstavy For Model na olomouckém výstavišti Flora, a.s.

Národní cirkus Aleš Barlay v Nitre
 
Nitra od 13.3. do 22.3. 2015, sídliště Klokočina, naproti Billy
středa-pátek od 17:00 Hod., víkendy od 14:00 a 17:00 Hod., 22.3. od 11:00 Hod.


sibiřští a bílí bengálští tygři, africký a indický slon, velbloudi, lamy krotké,
kamerunské kozy, koně, miniponíci, Americké kolo smrti ve výšce 12-ti metrů
 
Cirkus Prince v Severočeském Liberci
 
Liberec od 13.3. do 22.3. 2015, u hypermarketu Globus
všední dny od 17:00 Hod., víkendy od 14:00 a 17:00 Hod.


velbloudi, zebry, kamerunské a kyperské kozy, kalifornský lachtan,
miniponíci, prasátka, artisté z Argentiny, Spiderman, bangee jumping show
 
Circo Medrano Casartelli míří opět do Polska
  Po loňské sezóně s programem Aladinova kouzelná lampa se podruhé do Polska vrátí italských cirkus Medrano se svým druhým programem Africká fantazie, který uvedl před třemi roky na Slovensku. Premiéra se uskuteční od 10.4. do 20.4. 2015 v Krakově, ulice Nowohucka. Více než dvouhodinový program nabídne tradiční drezúry zvířat rodiny Casartelli jako jsou žirafy, sloni, velbloudi, lamy, pštrosi, Watusi a koně v cikánském stylu Zingari. 
 
Cirkus Bernes v Jihomoravském kraji
 
Znojmo od 18.3. do 22.3. 2015, před Louckým klášterem
Všední dny od 17:00 Hod., sobota od 15:00 Hod., neděle od 11:00 Hod.


Břeclav od 25.3. do 29.3. 2015, na hřišti TJ Poštorná
Všední dny od 17:00 Hod., sobota od 15:00 Hod., neděle od 11:00 Hod.
 
Z maďarského cirkusu Eötvös utekli tři lvi
  Policisté Báčsko-malokumánskej župy dostali hlášku o útěku tří afrických lvů v Kecskemétě italské rodiny Valerio, která letos cestuje s maďarským cirkusem Eötvös. Z oploceného parku, kde se cirkus Eötvös usídlil, byli lidé evakuováni nákladními auty. Místním policistům se pomocí uspávacích střel podařilo odchytit všechny šelmy, čímž zabránili útěku do centra města. Podle vyšetřovatelů byly šelmy ze svých výběhů záměrně vypuštěny.
 
Západoevropský cirkus je váženou kulturou
 Českým cirkusům nejsou odpuštěny ani základní poplatky jako silniční daně, i když ve skutečnsoti většina cirkusů vyjíždí na cesty pouze jednou za týden. Západoevropské cirkusy jsou považovány za váženou kulturu stejně jako divadlo nebo opera. Největší cirkusy dostávají nejen státní dotace, ale jsou osvobozeny i od řady nesmyslných poplatků. Za posledních pět let, získaly italské cirkusy od vlády celkem 27 miliónů Eur dotací na podporu provozu, zkvalitnění životních podmínek zvířat a reprezentaci státu.
 
 
Cirkus Berosini v Jihočeském kraji
 
Písek od 11.3. do 15.3. 2015, na výstavišti
Všední dny od 17:00 Hod., sobota od 14:00 Hod., neděle od 11:00 Hod.


Strakonice od 18.3. do 22.3. 2015, plocha pod Hvězdou
Všední dny od 17:00 Hod., sobota od 14:00 Hod., neděle od 11:00 Hod.
 
Premiéra cirkusu Hungária nedaleko Komárna
  Nový program maďarského cirkusu Hungária rodiny Wertheim poprvé uvidí začátkem března obyvatelé města Tatabánya, západně od Budapeště. Ve spolupráci se slavným italským cirkusem Darix Togni  v letošním roce Hungária Cirkusz předvede drezúru pěti bengálských tygrů gladiátora Davia Togni, africkou žirafu, amerického bizona, klokany, dromedáry, velbloudy, pštrosy, zebry, poníky a smíšený výcvik španělských a andaluských koní.
 
Běsněním ochránců mohou zemřít stovky zvířat
  Podle výzkumu hrozí 900 mrtvých cirkusových zvířat, pokud v Německu bude přijat zákon zakazující zvířata v cirkusech. Tuto obavu ošetřovatelů ochránci zvířat nevyvracují, ba naopak přikyvují! Podle nich je zvíře lepší mrtvé než v zajetí! Tato hrozba může zasáhnout zejména 148 kočkovitých šelem, 82 slonů a 3 hrochy.  V konečném důsledku bude více mrtvých než živých zvířat! Podrobné informace naleznete po kliknutí na tento titulek: Němečtí cirkusáci volají po zákazu extrémistických organizací . . .
 
Cirkus Ringling bude do tří let bez slonů
  Ačkoliv byl slon odjakživa hlavním symbolem největšího cirkusu Ringling Bros. and Barnum & Bailey ze Spojených států, majitel společnosti Feld oznámil, že hodlá postupně do tří let vyřadí všechny asijské slony ze svých kočovných programů. Podle něj je načase, aby třináct slonů šlo do důchodu na cirkusovou farmu, která sídlí na Floridě, kde žije dalších třicet slonů. Tím chce cirkus snížit také své náklady, jelikož třináct slonů v cirkuse stojí ročně téměř milion dolarů, se slony žijícími na farmě stojí až pět miliónů $.
 
Zlatí tygři poprvé v českém cirkuse Andres
  Zlatý tygr, který je znám též jako mramorový pochází z Indie, jelikož tihle tygři jsou extrémně vzácní a žije jich podle odhadů maximálně 50 jedinců pouze v zajetí, protože ve volné přírodě nebyl dlouhé desetiletí spatřen, takže je považován za vyhubeného ve volné přírodě. Srst je zbarvena v horní části těla do oranžova a spodní je bílá, jejich proužky jsou mnohem světlejší než obvykle. Zlatí tygři mají také měkčí srst než jejich oranžoví příbuzní. Smíšený výcvik těchto vzácných zlatých tygrů společně s bílými a rudými předvádí například polský drezér Mikulski, který vystupoval před dvěma roky v cirkusu Eötvös, který letos bude mít v programu z Itálie opět tyto šelmy. Český divák bude moci poprvé tyto šelmy vidět v cirkusu Andres, který slibuje na svých poutačích novou drezúru  afrických lvic společně se sibiřskými a zlatými tygry od 12.3. do 15.3. 2015 v Mělníku, ulice Bezručova.
 
Budapest NagyCirkusz v Nitranském kraji
 
Komárno/Révkomárom od 4.3. do 8.3. 2015 u břehu řeky Váh
Všední dny od 17:00 hod.
, sobota od 15 a 18:00 hod., neděle od 15:00 hod.

Nové Zámky/Érsekújvár od 11.3. do 15.3. 2015 na Sihoti
Všední dny od 17:00 hod., sobota od 15 a 18:00 hod., neděle od 15:00 hod.
 
Cirkus Bob Navarro King na Litoměřicku
   
Štětí u Mělníku od 5.3. do 8.3. 2015 u letního stadionu

Všední dny od 17:00 hod.
, sobota od 15:00 hod., neděle od 11:00 hod.

 
Eötvös Cirkusz uvede nový program Legenda
  Maďarský Eötvös Cirkusz, který od konce ledna do začátku března uvedl program Království Nilu, který byl především přehlídkou plazů. Nyní uvede nový program s názvem Legenda, který bude oslavou 95-ti leté sezóny. Premiéra se uskuteční dne 5.3. v Szekszárdu poblíž hranic s Chorvatskem a Srbskem, další zastávkou bude Kecskemét. Hlavní atrakcí programu jsou drezúry velbloudů, lam, zeber a šelmy - bílý lev, bengálští a zlatí tygři.

Aktuální fotografie Národního cirkusu Aleš Barlay ze slovenské Skalice

Cirkus Andres opět zavítá do Mladé Boleslavi
  Se začátkem jara díky spolupráci s KOVO MB do Mladé Boleslavi opět zavítá cirkus Andres, který zde bude stát od 16.4. do 19.4. 2015 u Penny Marketu. Představení ve všední dny od 17:00 hod., sobota od 14:00 a 17:00 hod., neděle od 14:00 hod. V programu Andres slibuje sibiřské tygry a lvy, velbloudy, koně, psy, Cowboyské hry, vystoupení siláka, artisty na visuté hrazdě, žongléry, akrobaty a klauny. Vstupné v rozmezí 280 Kč až 200 Kč.
 
Indická slonice Mozli v maďarském cirkusu Exit
  Maďarský Exit Cirkuszszínház do letošního programu angažoval bývalého drezéra koní Sandra Milettiho, který druhým rokem předvádí výcvik indické slonice Mozli z italského cirkusu Americano Togni. Loni zejména slovenští návštěvníci mohli vidět tuto slonici v maďarském cirkusu Budapest, který letos připravil nový program Kouzla v cirkusu ve kterém se představí Faraon s Kleopatrou s výcvikem exotických zvířat či Spiderman v síti.
 
Národní cirkus Jo-Joo v hlavním městě
 
Praha - Horní Počernice od 11.3. do 15.3. 2015 u ZŠ Ratibořická
Všední dny od 17:30 hod.
, sobota od 10 a 14:00 hod., neděle od 14:00 hod.

Praha - Prosek od 18.3. do 5.4. 2015 u stanice metra Střížkov
Všední dny od 17:30 hod., víkendy od 10 a 15:00 hod.
 
Cirkus Aleš Barlay začíná v Trnavském kraji
  První štace Plzeňského národního cirkusu Aleš Barlay je Skalica nedaleko Hodonína od 26.2. do 1.3. 2015 v ulici Mallého u Tesca. Ve všední dny od 17:00 hod., sobota od 15:00 hod. a neděle od 11:00 hod. Cirkus Aleš dále bude pokračovat směrem na Senicu. Návštěvníci se mohou těšit na dva vzácné bílé bengálské a sibiřské tygry, afrického a indického slona, lamy, saharské velbloudy, koně, poníky i Americké kolo smrti ve výšce 12 metrů.
 
 
Norský cirkus Merano na letní sezónu nevyjede
  Ředitel cirkusu Merano, který patří společně s cirkusem Arnardo v Norsku mezi největší cirkusové společnosti oznámil, že poprvé za čtyřicet let jeho existence cirkus Merano nevyjede. Ředitel Knut Dahl to zdůvodnil vysokými náklady na silniční a lodní dopravu i nedostatkem měst, kde může tak velký cirkus hostovat. Rovněž upozornil, že podnik netrpí žádnou finanční ztrátou a podle předběžného plánu se svým cirkusem možná vyjede až na podzim.
Photo: Thorbjorn Klæbo Flo
 
 
Cirkus Berosini míří do Jihočeského kraje
  Cirkus Berosini pod vedením Ferdinanda Berouska vyjíždí na svou pátou sezónu. Opět nás uvidíte v českých městech. Premiéra letošního roku se uskuteční v Benešově od 26.2. do 1.3. 2015 u bývalé táborské kasárny. Následuje Tábor od 4.3. do 8.3. 2015 v ulici Soběslavská u Asko nábytek. Představení začíná vždy ve všední dny od 17:00 hod., sobota od 14:00 hod. a neděle od 11:00 hod. Lístky k zakoupení v rozmezí od 250 do 150 Kč.
 
Cirkus Belly angažoval české artisty
  Rakouský cirkus Belly Klimond, který byl založen roku 1927 představí koncem února poprvé v Korneuburgu program s názvem Salto Musicale ve kterém se představí čeští artisté Tříškovi s ohnivou show, rotujícími talíři, balanc se sklem a hudebního klauna. Rodina Klimond předvede drezúry koní, poníků, alpských koz a vzdušnou akrobacii na žebříku. Před pár dny se v cirkusu Belly narodilo mládě velblouda dvouhrbého. 
 
Cirkus Budapest zahajuje tradiční turné
  Na Slovensko se opět vrací maďarský národní cirkus Budapest rodiny Ádám s novým mezinárodním programem Kouzla v cirkusu. Premiéra se uskuteční v Dunajské Strede na tržišti od 26.2. do 1.3. 2015 a v Komárně, břeh řeky Váh od 4.3. do 8.3. 2015. Ve všední dny od 17:00 hod., sobota od 15:00 a 18:00 hod., neděle od 15:00 hod. Více než 70 zvířat - lvi, tygři, zebry, velbloudi, lamy, buvoli, pštrosi, yaci, klokani, koně, poníci a další.
 
Exit Cirkuszszínház na předměstí metropole
  Společně s Maďarským národním cirkusem Józsefa Richtera Jr. zahájí letošní sezónu v Budapešti také Exit Cirkuszszínház rodiny Picard. Exit Cirkusz bude stát na předměstí nedaleko Dunakeszi v ulici Bőröndös od 4.3. do 8.3. 2015. V programu, který je zaměřen především na akrobatické umění a menší zvířata se poprvé představí také drezúra slona. Dále nebude chybět výcvik trpasličích prasátek, makaků, kačen a holandských koz.
 
Brutální útok na zaměstnance cirkusu
  Pětatřicetiletého zaměstnance cirkusu di Viviana Orfei Millenium, který rozdával pozvánky na představení v italském městě Sassuolo napadl osmnáctiletý mladík, který patří k místním ochráncům zvířat. Muže surově zkopal a ztloukl až do bezvědomí. Muž byl okamžitě převezen do nemocnice s pohmožděným obličejem, zlomeným nosem a vyraženými zuby. Útočník byl dopaden a nyní čeká na soud s obžalobou těžkého ublížení na zdraví.
 
 
Ochránci zvířat tvrdě prohráli další soudní spor
  Americký Ringling Bros. and Barnum & Bailey vyhrál další soudní spor vedený s organizací za práva zvířat ASPCA, která nyní musí zaplatit společnosti Feld Entertainment, Inc., která je vlastníkem cirkusu Ringling Bros. částku ve výši devíti miliónů amerických dolarů. Soud rozhodnul na základě důsledného vyšetřování životních podmínek a výcviku cirkusových zvířat, které dopadlo pozitivně pro cirkus Ringling. Následně majitelé společnosti žalovali ochránce zvířat za křivé obvinění a porušení federálních zákonů, včetně vydírání a křivých výpovědí. Obdobný soudní spor vedl Ringling také proti společnosti ochránců zvířat HSUS, která rovněž zneužila soudní systém, podplácela svědky, nutila ke křivým výpovědím a díky tomu byla nucena vyplatit náhradu i soudní výlohy v celkové sumě 25 miliónů amerických dolarů z toho více než 15 miliónů dolarů získal cirkus Ringling.
 
Jubilejní sezóna německého cirkusu Crocofant
  V lázních Tölz, které se proslavily natáčením krimi seriálu Big Ben, kde se mimochodem natáčel díl s názvem Cirkusový vzduch na fiktivním zimovišti cirkusu Kaiser, právě v tomto lázeňském městečku nedaleko Mnichova zahájí začátkem března svou patnáctou sezónu cirkus Crocofant. Atrakcí programu je volná drezúra amerických bizonů a dikobrazů. Novinkou jsou italští akrobaté Coatti, kteří v loňském roce vystupovali v cirkusu Eötvos.
 
Italský cirkusový soubor opět v Maďarsku
  Na letní sezónu v Maďarsku se připravuje italský cirkus Darix Togni jehož hlavní dominantou je drezúra bengálských tygrů pod vedením Davia Togni ve stylu starověkého Říma, společně s Corradem Tognim a jeho indickými slony vystupoval před dvěma roky v budapešťském Fővárosi Nagycirkusz pod názvem Circus Maximum. Připravované letošní turné potrvá od března do listopadu ve spolupráci s maďarským národním cirkusem Hungária.
 
Cirkusový Madagaskar míří do Prahy
  Národní cirkus Jo-Joo po dvouletém turné s programem Alenka v říši cirkusu, letos nabídne nové představení s názvem Madagaskar v cirkusu, který je inspirován animovaným filmem studia DreamWorks. První letošní štací jsou Milovice od 7.3. do 8.3. 2015, Italská ulice, představení vždy od 17:00 hod. a další zastávkou po devítileté odmlce bude Hlavní město Praha, Horní Počernice od 11.3. do 15.3. 2015, u ZŠ v ulici Ratibořická. Ve všední dny od 17:30 hod., sobota od 10:00 a 14:00 hod., neděle od 14:00 hod.
 
Ojediněle zbarvený velbloud narozen v Itálii
  Ve slavném italském cirkusu Moira Orfei se v polovině února narodilo mládě velblouda dvouhrbého, které dostalo jméno podle severoitalského města v Toskánsku Livorno, kde se cirkus usídlil. Mládě má ojedinělou barvu srsti a to bílou stejně jako matka, což u velbloudů podle ředitele cirkusu Stefana Orfei je velmi neobvyklé, přitom otec je hnědé barvy. Hrdý chovatel toto narození bere jako důkaz kvalitní zvířecí péče v cirkusech.
 
American Circus Togni - Program 2015
• Akrobaté na klusajících hřebcích - Piramidi Alex
• Drezúra indických slonů - Mister Jones
• Stojky na rukou, ekvilibrista - Christopher
Drezúra koní ve třech manéžích - Rodina Togni
• Vzdušná akrobacie na šálách - Ivan Makai
• Akrobaté na létající hrazdě - Flyng Zuniga
• Drezúra rudých, bílých a zlatých tygrů - Hans Suppmeyer
• Vysoká škola jezdecká na koních - Rodian Douglas
• Letecký balet a bungee jumping - Elastonautes

• Žonglérské výkony s míčky - Bruno
• Vzdušná akrobacie na popruzích - Mister Derek
• Klaunské výstupy, hudební čísla - Allegria
 
Parlament ochráncům zvířat nevyhověl
  Švýcarská vláda, která již řadu let odmítá zakázat zvířata v cirkusech se nenechala obelhat samozvanými ochránci zvířat, kteří naléhali, aby byly zrušeny chovy zeber, slonů, velbloudů, lam a dalších exotických zvířat ve švýcarských cirkusových manéžích. Proti tomuto zákonu tvrdě vystupují zástupci národního cirkusu Knie a cirkusu Royal, kde ročně proběhnou až padesát veterinárních kontrol, které vždy dopadnou velmi uspokojivě.
Photo: Samuel
 
První holandské turné bez tygří smečky
  Německý cirkus Belly Wien, který jezdí řadu let v Holandsku, obdobně jako náš Plzeňský cirkus Aleš na Slovensku v letošním roce uvádí program bez ochočených zeber a smečky tygrů pro které nyní hledá nový domov, jelikož Holandská vláda na konci roku příjme zákon, která povolí pouze hospodářské zvířata, velbloudy a lamy. Cirkus Belly Wien patřil k úspěšným chovatelům ohrožených tygrů, více mláďat vláda odchovat již nedovolí. 
Photo: Circus Photo Magazine
 
Dlouholetý belgický festival kolabuje
  Poslední ročník Mezinárodního festivalu v belgickém Lutychu dopadl neuspokojivě. Po dvaceti čtyř letech existence kvalitních cirkusových představení musel tento festival poprvé ukázat program bez kočkovitých šelem a slonů, jelikož belgická vláda nedovolila výjimku pro tento festival. Ředitel festivalu Agnessen, který místo tradičně nabitého programu musel představit pouze velbloudy, koně a lamy hlásí pokles návštěvníků o 30%.
 
Magyar Nemzeti Cirkusz - Program 2015
Premiéra v Budapešti 13.3.-15.3. 2015, Pólus Center
• Drezúra čtyř afrických slonů - Rodina Casselly
- ocenění zlatého klauna z festivalu Monte-Carlo
• Vzdušná akrobacie - Merrylu Casselly
Kenya Boys - Afričtí akrobaté, Limbo, lidská pyramida
• Akrobacie na koních Pass de deux - Merrylu & József
• Smíšená drezúra exotických zvířat - žirafa Zambesi, zebry
velbloudi, lamy, koně, dva afričtí sloni - József Richter Jr.
• Drezúra sibiřských a bengálských tygrů - Giordano Caveagna
• Drezúra mini poníků - Rodina Casselly
• Akrobacie na klusajících koních - Skupina Józsefa Richtera Jr.
- zlaté ocenění na festivalu v Budapešti a stříbrné ocenění
z prestižního mezinárodního festivalu de Massy v Paříži
• Klaunské výstupy, akrobat na volném žebříku - Jasson

• Osmi člený živý orchestr po dobu celého programu
 
Království Nilu v maďarském cirkusu Eötvös
  Maďarský cirkus Eötvös od konce ledna navštívil Győr, Sopron a jejich třetí zastávkou je Szombathely, ležící nedaleko rakouského Grazu, kde stojí do neděle 15.2. 2015 u Tesca. Nový program nese název Král Nilu, který je přehlídkou krokodýlů, štírů, leguánů, obřích i jedovatých hadů, tibetských yaků, peruánských lam a koní. Společně s klaunem bude návštěvníky bavit zvířecí čtveřice z populárního animovaného filmu Madagaskar.
 
Premiéra cirkusu Korona ve Varšavě
  Britsko-Polský cirkus Korona předvede nový program Cyrkowo-Bajkowo ve varšavské městské části Białołęka od 21.2. do 22.2. 2015. Z České republiky se představí akrobat na pevném laně Ladislav Kaiser a žongléři Duo Rapolli. Dále uvidíme drezúru kalifornských lachtanů z Dánska, drezúry koní a exotických zvířat britské rodiny Pinder, programem provází Kloboučník z Alenky v říši divů a diváky bude bavit mistr humoru Chap.
 
Cyrk Korona - Program 2015
• Lidský červ Slinky
• Smíšená drezúra velbloudů, lam a zeber
• Vzdušná akrobacie na šálách
• Akrobacie s pejskem
• Akrobacie na perských tyčích
• Drezúra arabských koní a mini poníků
• Drezúra zvířat z cirkusové farmy
• Vzdušná akrobacie v síti
• Drezúra kalifornských lachtanů z Dánska
• Žonglérské výkony s prvky akrobacie
• Kaskadér na pevném laně

• Klaun Mr.CHAP
 
Cirkus Berousek Sultán na slovenském turné
  Berousek Originál Cirkus Sultán odsunul brněnskou štaci a svou sezónu začne ve slovenském Trenčíně, kde bude stát u OC Laugaricio od 13.2. do 22.2. 2015. Představení začíná ve všední dny od 17:00 hod., sobota od 15:00 hod. a neděle od 11:00 hod. Program bude obdobný jako v předešlých letech, kde návštěvníci uvidí tygří smečku v čele s bílým bengálským tygrem, jízdu opiček na ponících, friezské koně, velbloudy, lamy a další. 
 
Africká slonice Tembo zpátky v České republice
  Cirkus Bob Navarro King rodiny Navrátilových do letošního programu opět angažovali africkou slonici Tembo pod vedením švýcarského trenéra Franze Kafky a jeho rodinu Spindler s výcvikem psů a akrobatickými čísly. Premiérová štace v Benátkách nad Jizerou od 21.2. do 22.2. 2015 v ulici Bratří Bendů. Představení v sobotu od 15:00 hod. a neděle od 14:00 hod. Akční cena vstupenek za 150 Kč do galerie, neplatí do přední lóže.
 
Smečka bílých lvů v cirkusu Zalewski
  Jeden z největších polských cirkusu Zalewski začíná sezónu v Pruszkówě nedaleko Varšavy, kde bude stát od 21.2. do 22.2. 2015 v aleji Wojska Polskiego. Polskému obecenstvu se opět představí český drezér Ludvík Berousek se smečkou bílých lvů, který vystupoval dva roky v největším Britsko-Polském cirkusu Korona a na varšavských festivalech Talentów, kde získal v roce 2012 ocenění Grand Prix a cenu Nagroda Świata Cyrku.
Info: www.portalcyrkowy.ubf.pl
 
Jihoamerické nutrie v polském cirkusu Arena
  Koncem února vyjede na své turné polský cirkus Arena jehož hlavní atrakcí bude drezúra afrických lvů pod vedením českého drezéra Tomáše Ringela, který bude předvádět také ojedinělý výcvik jihoamerických nutrií říčních. Jedná se o hlodavce, který je nazýván také jako řekomyš americká nebo bobr jihoamerický. V letošním mezinárodním programu se vystřídají artisté a drezéři z Ruska, České republiky, Ukrajiny a samozřejmě Polska.
Info: www.portalcyrkowy.ubf.pl
 
Cyrk Arena - Program 2015
• Akrobacie na laně - Julia Shalashenko - Ukrajina
• Vysoká škola jezdecká na koních - Mirosław Złotorowicz - Polsko
• Drezúra jihoamerických nutrií - Tomáš Ringel - Česká republika
• Akrobacie na volném žebříku - Grzegorz Branszteter - Polsko
• Akrobacie na trampolíně - Bracia Terskije - Bělorusko
• Drezúra afrických lvů - Tomáš Ringel - Česká republika
• Drezúra exotických zvířat - Mirosław Złotorowicz - Polsko
• Drezúra královských pudlů - Grzegorz Branszteter - Polsko
• Gymnastika na kůlech - Bracia Terskije - Bělorusko
• Žonglérské výkony - Dima Shalashenko - Ukrajina
• Klaunské výstupy - Clown Andrey - Rusko
 
Italské klaunské duo Caveagna v Dánsku
  V loňském roce celou sezónu vystupovali v maďarských národních cirkusech Fővárosi Nagycirkusz a Magyar Nemzeti Cirkusz rodiny Richter. Od 15. března do začátku září budou italští bratři Jones a Steve Caveagna bavit diváky v dánském cirkusu Benneweis až do začátku září. Součástí dánského programu dále bude americké kolo smrti Duo Vanegas, výcvik amazonských papoušků Oliveras a drezúry koní a psů Rosi Hochegger.
 
Premiéra největší drezúry šelem v Evropě
  Největší evropskou smíšenou drezúru rudých a bílých bengálských tygrů společně s africkými a bílými lvy připravil britský drezér šelem Martin Lacey jr., jehož premiéra se smečkou dvaceti sedmi šelem se uskuteční začátkem dubna v německém cirkusu Krone, který prezentuje zbrusu nový program Evolution. Kromě šelem v programu vystoupí také Petra a Roland Duss s výcvikem kalifornských lachtanů a italští klauni Daris a Fumagalli.
Photo: Circus Krone
 
 
Německý cirkus Frankello poprvé ve Vídni
  Hlavní město Rakouska poprvé navštíví německý cirkus Frankello, který plánuje ve Vídni zůstat až do začátku května. Premiéra se uskuteční od 12.2. do 8.3. 2015 v městské čtvrti Inzersdorf v ulici Sterngasse. Všední dny kromě pondělí a úterý od 16:00, sobota od 15:00 a 18:00 hod., neděle od 11:00 a 15:00 hod. Běžná cena vstupenek se pohybuje v rozmezí od 25 do 12 Euro. Během přestávky je otevřen zvěřinec s velbloudy, koňmi a poníky.
 
Magyar Nemzeti Cirkusz v Budapešti
  Premiéra nového programu Maďarského národního cirkusu Józsefa Richtera Jr. jménem Afrika Afrika se uskuteční v Budapešti dne 13. 3. 2015. V programu kromě velkolepé smíšené drezúry exotických zvířat v čele se žirafou Zambesi uvidíme letos již podruhé také drezúru afrických slonů rodiny Casselly z Německa, která vyhrála nejvyšší ocenění zlatého klauna na prestižním festivalu v monackém Monte-Carlu. Smíšenou drezúru osmi bengálských a sibiřských tygrů předvede italský drezér Giordano Caveagna, který v současné době hostuje v Římě u cirkusu Medrano a v neposlední řadě nebudou chybět ani přímí zástupci z Afriky Kenya Boys Acrobats.

Budapešť 13.3.-15.3. 2015
Miskolc 18.3.-29.3. 2015
Nyíregyháza 1.4.-6.4. 2015
Debrecen 9.4.-26.4. 2015
Békéscsaba 29.4.-3.5. 2015
 
Švýcarský národní cirkus Knie uvádí Phénoménal
  Legendární žonglér Mario Berousek, který byl mnohokrát zapsán do knihy Guinessových rekordů a je považován za nejrychlejšího žongléra na světě se letos ukáže v manéži Švýcarského národního cirkusu Knie, který uvede nový program Phénoménal. Součástí tohoto programu bude také čínská ekvilibristická skupina Cai Yong, držitelé tří zlatých ocenění z Monte-Carla, vzdušná akrobacie na popruzích Touha Flight, ojedinělá akrobacie na ruských barech Trio Stoian a klaun Rob Torres, který vystupoval na mnoha evropských cirkusových festivalech, v Severní Americe i Japonsku. Po čtyř měsíční zimní pauze národní cirkus Knie poprvé rozloží svůj stan ve městě Rapperswil, kde se nachází nejen cirkusové zimoviště, ale i zoologická zahrada Knies Kinderzoo. Během letošní 97. sezóny, která potrvá do konce listopadu, cirkus Knie navštíví téměř čtyřicet měst po celém Švýcarsku.
 
 
Bulharský národní cirkus Sofia v Turecku
  Pod názvem Olympia Sirki zahájil své letošní turné po Turecku Bulharský národní cirkus Sofia ředitele Silvestara Lolova. Sezónu zahájili v největším tureckém městě Istanbul, který je považován za bránu do Orientu. Cirkus Sofia byl původně kamenný cirkus ve stejnojmenném bulharském hlavním městě. Na kočovné turné po Bulharsku se vydali poprvé v loňském roce, kde divákům předvedli mimo akrobatů i drezúry koní, velbloudů, lam, yaků, buvolů, zeber, oslíků, kamerunských koz a cvičených koček. V novém programu mohou návštěvníci vidět žongléry, ekvilibristy, kouzelníky, balanc na laně, akrobaty na perských tyčích, tanečnice s kruhy hulla hop, jednokolky, klauny, cvičené holuby. Hlavní atrakcí programu jsou akrobaté na odrazovém můstku. Zajímavosti cirkusu Sofia je možnost ubytování ve speciálně upravené historické maringotce, která slouží jako Royal hotel.
 
Ochránci zvířat zabili cirkusového hrocha
  Vše se odehrávalo koncem prosince ve městě Macareta, kde žije téměř 50 tisíc obyvatel. V centru Villa Potenza, kde se usídlil cirkus Miranda Orfei poškodili transport a ohradník výběhu ochránci zvířat, kteří vypustili osmiletého hrocha Aisha do centra města. Vyděšené zvíře běželo k hlavní cestě, kde jej srazil pětadvacetiletý řidič, který byl ihned se spolujezdcem odvezen do nemocnice. Na místo nehody se vypravili také veterináři, ale velmi zraněnému hrochovi již nemohli pomoci. Ředitelství cirkusu Orfei podezřívá ochránce zvířat, k této variantě se přiklání i policie, která musela v areálu cirkusu přes den několikrát zasahovat, jelikož během večerního představení ochránci zvířat napadli patnáctiletého artistu. Do centra města ochránci vypustili společně s dvoutunovým hrochem také zebry, pštrosy, velbloudy, dromedáry a poškodili několik maringotek.
 
Soud obvinil americkou organizaci za práva zvířat
  Dlouholetý soudní spor mezi největším světovým cirkusem Ringling Bros. and Barnum & Bailey a organizacemi za práva zvířat HSUS spolu s jejich spoluobviněnými v Americe skončil fiaskem. Ochránci zvířat a jejich organizace prohrály soudní spor a jsou nuceni vyplatit cirkusu náhradu za vzniklé potíže, společně i soudní výlohy v celkové sumě 25 miliónů amerických dolarů z toho více než 15 miliónů dolarů získá společnost Feld Entertainment, Inc., která je vlastníkem mnoha cirkusových a varietních společností, včetně cirkusu Ringling Bros. Tento případ byl v americké historii největším zneužitím soudního systému ze strany ochránců zvířat, kteří jak se v průběhu procesu zjistilo podpláceli i bývalé cirkusové zaměstnance, aby vypovídali proti cirkusu Ringling Bros. Důkaz toho, čeho jsou ochránci schopní, aby násilně prosadili svůj názor proti cirkusům.
 

Transporty švýcarského národního cirkusu Knie v měřítku 1:87

 

TOPlist

        

 

image